Sulasolin Keski-Suomen piirin järjestämän yhtyelaulukoulutuksen kouluttajana toimii jyväskyläläinen, palkittu a cappella -lauluyhtye Jyvä Ensemble.
Jyvä Ensemblen laulajat ovat saaneet aktiivisesti huipputason koulutusta yhtyelaulutaitojen oppimiseen 2020 alkaen The King’s Singersissä pitkän uran tehneeltä Paul Phoenixilta (GB) sekä Jussi Mattilalta (FI).
Mukaan voi ilmoittautua aktiiviosallistujaksi yhtye, jolla ei ole johtajaa, ja jossa samaa stemmaa laulaa 1-2 laulajaa. Yhtye voi olla musiikillisen taipaleensa alussa, tai jo pitkään toiminut kokoonpano.
Päivän aikana laulajia autetaan eteenpäin oman ohjelmiston työstämisessä, rohkaistaan itsenäiseen vastuunottoon, ja annetaan yhtyelaulun työkaluja sovellettavaksi yhtyeen omissa harjoituksissa. Myös passiiviosallistujana osallistuminen on mahdollista, jolloin voi seurata kun muita yhtyeitä koulutetaan.
Ilmoittautumiset Keski-Suomen piirin verkkosivujen kautta 28.2.2026 mennessä. Maksuton peruutus 12.3. mennessä, minkä jälkeen toinen yhtye voi päästä mukaan jonotuspaikalta.
Lisätietoja